Plastikowe fakty

plastikowa-butelka

 

Wszyscy znamy plastik aż za dobrze. Wygodny, wytrzymały, łatwo się nie rozbije, ma różne kolory, kształty…ale czy te zalety przewyższają wady i usprawiedliwiają jego użycie na każdym niemal kroku?

Trochę historii:

Można przyjąć, że erę tworzyw sztucznych zapoczątkował w 1907 roku chemik Leo Hendrik Beakeland, poprzez wynalezienie bakelitu. Był to pierwszy całkowicie syntetyczny związek termoutwardzalny, który powstał ze zmieszania fenolu i formaldehydu.

Oczywiście plastik nie jedno ma imię i od tego czasu powstało wiele różnych pochodnych i typów plastiku, włączając w to znany nam wszystkim polietylen –najbardziej popularny plastik na świecie.

Produkcja i recykling:

Podczas gdy roczna europejska produkcja plastiku utrzymuje się na podobnym poziomie od 2008 roku (ok. 59 mln ton) wzrost światowej produkcji plastiku może zaszokować. W latach 2008-2016 produkcja ta wzrosła z 245 do 335 milionów ton!

Liczby te tym bardziej oszałamiają, kiedy uświadomimy sobie, że recyklingowi poddano jedynie 9% wyprodukowanego jak do tej pory plastiku. Pozostałe 91% plastiku gromadzone jest na wysypiskach, lub ląduje w środowisku naturalnym (w tym morzach i oceanach), zanieczyszczając je.

0 %
Plastiku nie jest poddawane recyklingowi

Szczęście w nieszczęściu, nieszczęście w szczęściu?

Te same cechy za które cenimy plastik, sprawiają nam też dużo problemów. Przede wszystkim jest to nierozpuszczalność w wodzie oraz jego długotrwałość. To, co kiedyś wydawało się ludziom rozwiązaniem wszystkich problemów, stało się jeszcze większą zagwozdką w dzisiejszych czasach.

Prawdąjest, że każdy wyprodukowany jak do tej pory kawałek plastiku wciąż istnieje. Co według GreenPeace International oznacza, że wciąż rosnąca liczba 8.3 biliona ton plastiku znajduje się w naszym środowisku.

Kilka plastikowych faktów

 • Według badań przeprowadzonych na UC Santa Barbara rocznie prawie 8 milionów ton plastiku ląduje w morzach i oceanach, możemy temu zapobiegać poprzez np. zmniejszenie użycia przedmiotów plastikowych, w szczególności tzw. jednorazówek.
 • Plastik zanieczyszczający oceany zabija ponad 100 milionów zwierząt morskich każdego roku. W tym żółwie morskie, dla których największym zagrożeniem są torebki foliowe przypominające meduzy – główny pokarm żółwi. 
 • Według Fundacji Ellen MacArthur do roku 2050 w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb, dlatego tak ważne jest aby rozpocząć już i tak spóźnioną walkę z plastikiem od zaraz.

Takie smutne statystyki łatwo mogą nas przerazić, jednak nie jest to powód do złożenia broni i wywieszenia białej flagi. Jest wiele sposobów na to, jak zminimalizować użycie plastiku w codziennym życiu, bo przecież każdy gest się liczy!

 

0
Zwierząt morskich ginie rocznie z powodu plastiku

Pomysły na zmniejszenie zużycia plastiku

 • Na zakupy zabierz ze sobą koszyk lub torbę wielorazowego użytku. Pamiętaj o życiu w oceanach (i nie tylko), zwierzaki będą Ci wdzięczne.
 • Zrezygnuj z plastikowych patyczków do uszu, zamień je na patyczki z materiałów odnawialnych, a jeśli chcesz iść o krok dalej, zrezygnuj z ich użycia całkowicie (laryngolodzy od lat przestrzegają przed nieprawidłowym użyciem tego typu produktów)
 • W gorący dzień lubisz napić się czegoś orzeźwiającego? My również! Ale plastikowa słomka nie jest Ci potrzebna, zastąpić ją możesz słomką ekologiczną (metalową lub z bambusa). Chociaż w BioBrokat uważamy, że żadna słomka nie jest potrzebna, orzeźwienie przychodzi lepiej dużymi łykami.

Mamy jeszcze kilka innych pomysłów na zmniejszanie roli plastiku w naszym otoczeniu i na pewno będziemy się nimi z Wami dzielić w kolejnych artykułach. Jeśli Wy również macie ochotę podzielić się metodami na walkę z plastikiem dodajcie komentarz poniżej, lub na naszej stronie na Facebooku.

 

24 komentarze

 1. I think that what you published made a great deal of sense.
  But, what about this? suppose you added a little information? I am not
  saying your content is not good., however what if you added a title that grabbed people’s attention?
  I mean Plastikowe fakty | BioBrokat is kinda plain.
  You should look at Yahoo’s home page and note how they
  create article titles to get people interested.
  You might add a related video or a related pic or two to grab readers interested about everything’ve got
  to say. In my opinion, it would bring your website a little bit
  more interesting. http://hydroxychloroquined.online/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *