5 najlepszych polskich eko blogów (według skali autorytetu domeny od MOZ) + bonus

najlepsze blogi eko

Przed wami lista najlepszych polskich blogów o tematyce ekologicznej i zero waste (albo #lesswaste ;)). Lista powstała ponieważ chcemy docenić ciężką pracę blogerów, którzy wkładają ogromny wysiłek, aby edukować nas wszystkich w tematyce ochrony środowiska, walki z plastikiem i są naszymi przewodnikami na drodze do osiągania ‘ekologicznych’ celów.

Lista uporządkowana jest według wskaźnika autorytetu domeny od MOZ, ale prawda jest taka, że żadne wskaźniki, nie oddadzą serca jakie wkładają w swoją pracę Ci (i inni) blogerzy.

Poznajcie bliżej ich pracę:

1. Ulica Ekologiczna

To świetny i bardzo na czasie blog z liczną grupą fanów na Facebook-u. Sami o sobie mówią, że “mają oko na eko”. I tak właśnie jest! Bo na blogu znajdziecie cały przekrój artykułów o tematyce ekologicznej – od zdrowej kuchni, po pomoc zwierzakom, do najnowszych technologii. Nas w szczególności zainteresował artykuł o tym skąd biorą się plastikowe śmieci w oceanach, jak również ich super poradnik do osiągnięcia łazienki zero waste.

2. Ograniczam się

ograniczam_sie

Kasia stworzyła w sieci miejsce, które zdecydowanie należy odwiedzić, jeśli jest się miłośnikiem prostszego życia w zgodzie z naturą. Czy można ją nazwać polską Marie Kondo? Oceńcie sami. Ale jeśli szukacie praktycznych porad i jednocześnie bezstresowego podejścia do naszych ekologicznych potyczek, koniecznie odwiedźcie ten blog. Nas zainteresował w szczególności artykuł o tym jak wybrać krem do opalania, który nie zagraża rafom koralowym oraz podsumowanie roku zero waste-ra.

3. Na Nowo Śmieci

Julia, jak sama siebie określa, jest “Babką od śmieci”, na wszelkich tematach związanych z recyklingiem i upcyklingiem zna się doskonale. Na tyle, że możesz dołączyć do organizowanych przez nią warsztatów upcyklingowych (prowadzonych w Warszawie). Na blogu znajdziesz dużo pomysłów DIY oraz propozycje lektur o tematyce eko. Jeśli jesteś już zero waste, a chcesz przekonać do tego innych, na pewno przydadzą ci się porady od Julii. Nam spodobał się post o grach edukacyjnych dotyczących recyklingu – zabawa dla całej rodziny.

4. Green Projects

green-projects-front-page_opt (1)

Na tym blogu znajdziesz merytoryczne artykuły i zabawne ciekawostki o szeroko rozumianej ekologii od Janusza. Rozbawiło nas wspomnienie bajki z dzieciństwa – “Kapitan Planeta”, ale jak najbardziej się zgadzamy, każdy powinien być jak on (no może, minus obcisły kombinezon ;)). Ponieważ wiemy, jak trudny jest problem mikroplastiku w oceanach, spodobał nam się również artykuł, właśnie o tym.

5. Ekologika

Chcesz poznać granice zero waste, albo poczytać z przekąsem o wegetarianizmie? W takim wypadku odwiedź blog Agnieszki. Gdzie wszystkie posty, napisane są w oparciu o rzetelną wiedzę, okraszoną przykładami z życia autorki oraz doświadczeniami innych.

Bonus

Sprawiedliwości nie stałoby się zadość, gdyby nie wspomnieć o YouTuberach! Co prawda, ta działka należy do innej muzy (filmu), ale jest ona równie ważna. Poniżej znajdziesz parę kanałów YT, w działce eko, które zrobiły na nas największe wrażenie:

Szczere i praktyczne porady o bezodpadowym stylu życia od Sylwii. Przydadzą ci się szczególnie, jeśli jesteś początkującym zero waster-em.

Nigdy nie jest za późno na noworoczne postanowienia. Zainspiruj się filmem od pełnej energii Karoliny o roku bez zakupów! Kto by się odważył na takie wyzwanie?

Agata pokaże wam, jak szybko posprzątać dom ekologicznymi środkami czystości i doradzi jak kupować produkty spożywcze przez internet w stylu eko.

Nieperfekcyjne podejście do życia i porady jak małymi kroczkami dojść do życia zero waste od Dominiki. Sprawdźcie, jak poradziła sobie z  “30 dni bez plastiku” challenge.